dentystanapradze.pl

Pęknięcia zębów prowadzące do ich utraty

Marek

Marek

Pęknięcia zębów

 

Zęby leczone kanałowo po kilku latach stają się wyraźnie kruche i łamliwe – efekt braku odżywiania tkanek zęba (brak miazgi). Warto od razu po leczeniu kanałowym wzmocnić zęba : czy to włóknem szklanym czy ceramicznym onlayem lub koroną porcelanową. Pęknięcia takich zębów to druga pod względem częstości przyczyna utraty zęba.

 
zdj1

Pośrodku, ten nieco szary ząb to leczona kanałowo kilka lat wcześniej piątka. Ząb funkcjonował, a estetyka nie była dla pacjenta ważna. Niestety argument, że ząb po leczeniu endo staje się łamliwy bo traci naturalną elastyczność również nie przekonał pacjenta by wzmocnić go sztyftem i wykonać koronę porcelanową lub onlay.

 
zdj2

Po kilku kolejnych latach pacjent zadzwonił że dwa dni wcześniej na miękkim kęsie usłyszał i poczuł niepokojące „chrup!”, a dzień później ząb zaczął delikatnie boleć. Delikatnie odchyliłem narzędziem ten pęknięty fragment. Nie da się tego w żaden sposób skleić, należy usunąć ten ruchomy fragment – oczywiście w znieczuleniu.

 
zdj3

Tu widzimy pozostałą policzkową ściankę, reszta zęba wraz z wielka plombą została usunięta.

 
zdj4

Niestety szczelina złamania  sięgała bardzo głęboko i wraz z fragmentem zęba wyjąłem fragment korzenia. Pacjent traci całego zęba – musi się poddać ekstrakcji, poczekać na wygojenie i zaimplantować to miejsce. I ….znowu poczekać kilka miesięcy, by móc zamocować na implancie zęba. Nieprzyjemne i drogie zabiegi, bardzo rozłożone w czasie. Wystarczyło kilka lat wcześniej wzmocnić tego zęba włóknem szklanym, czy ceramicznym onlayem i służyłby kolejne lata.

 

Wzmacniamy zęba przy użyciu:

• włókien szklanych

• inlaye/onlaye (system Cerec Dentsply Sirona))

• korony pełnoceramiczne(Emax, Empress)

• korony cyrkonowe

 

Tak odbudowane zęby po leczeniu kanałowym służą z powodzeniem przez wiele lat spełniając swoją funkcję i zachowując bardzo dobrą estetykę. Kontynuację powyższego przypadku zamieszczę wkrótce.

Inne wpisy